Maa-aineslupa Kone-Sarajärvi Oy Matero, Rovaniemi

Kuulutusaika

2.9.2026 - 9.10.2026

Kuulutus

Päätösnumero: Ympäristölautakunta 26.8.2026 § 103 (ROIDno-2026-2534)

Lupanumero: 790/2026

Hakija: Kone-Sarajärvi Oy

​​​​​Lupa: Maa-aineslupa Kone-Sarajärvi Oy Matero, Rovaniemi

Kiinteistötunnus: Rovaniemi, Matero  698-407-68-4

Lupaviranomainen: Rovaniemen kaupungin ympäristölautakunta

​​​​​​Päätöspäivä: 26.8.2026

Kuulutuksen julkaisupäivä: 2.9.2026


Tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen seitsemäntenä päivänä verkkosivuilla julkaisemisajankohdasta.

Päätös, valitusosoitus ja päätösasiakirjat ovat yleisesti nähtävillä 2.9.-9.10.2026 Rovaniemen kaupungin verkkosivuilta https://rovaniemi.fi/kuulutukset/

Maa-aineslupapäätökseen saa hakea muutosta valittamalla Pohjois-Suomen hallinto-oikeuteen. Valitusaika päättyy 9.10.2026.

Valitus liitteineen osoitetaan Pohjois-Suomen hallinto-oikeudelle: 
Torikatu 34-40, 90100 Oulu Postiosoite: PL 189, 90101 Oulu 
Puhelinnumero: vaihde: 029 56 42800 Faksi: 029 56 42841
Sähköposti: pohjois-suomi.hao@oikeus.fi
Aukioloaika: ma-pe klo 8-16.15
Valituksen voi tehdä myös hallinto- ja erityistuomioistuinten asiointipalvelussa osoitteessa https://asiointi.oikeus.fi/hallintotuomioistuimet/#/ .

Lisätiedot: Ympäristötarkastaja Carita Lallukka p. 050 911 1097 carita.lallukka@rovaniemi.fi

 

ROVANIEMEN KAUPUNKI, YMPÄRISTÖLAUTAKUNTA
PL 1008 / Mäntyvaarantie 2, 96101 Rovaniemi