Rakennusvalvonnan viranhaltijoiden lupapäätökset, päätöspäivä 2.9.2026, kuulutuksen julkaisupäivä 4.9.2026

Kuulutusaika

4.9.2026 - 12.10.2026

Kuulutus

KUULUTUS

Päätöspäivä 2.9.2026

Kuulutuksen julkaisupäivä 4.9.2026

Viimeinen muutoksenhakupäivä 12.10.2026

 

Tarkastusinsinööri Juho Tapio

122 §, 698-401-38-100, lupatunnus 698-2026-448

Kooltaan vähintään 30 neliömetriä tai 120 kuutiometriä oleva rakennus: Rakennetaan matkailua palvelevia mökkejä 6 kpl, vastaanottorakennus ja väestönsuoja/talousrakennus. Vanha lipunmyynnin rakennus siirretään uuden vastaanottorakennuksen edestä pois.

Hakija pyytää lupaa rakennustyön tai toimenpiteen suorittamiseen ennen kuin lupaa koskeva päätös on saanut lainvoiman.

 

123 §, 698-403-35-9, lupatunnus 698-2026-467

Kooltaan vähintään 30 neliömetriä tai 120 kuutiometriä oleva rakennus: 

Uusi nylkyvaja

 

Rakennustarkastaja Jari Kortesalmi

123 §, 698-403-1-24, lupatunnus 698-2026-487

Uudestaan rakentamiseen verrattava muutos; Uusi kylmäpihatto, Rakennukseen sijoittuvat tuotannon aputilat.

 

124 §, 698-5-590-3, lupatunnus 698-2026-489

Peruskorjaus, saneeraus: Asuinkerrostalorakennuksen sisäpuoleisten käyttövesijohtojen uusitaan, sähköjärjestelmä uusitaan sisältäen huoneisto-, mittaus- ja pääkeskuksen sekä sisäinen valokuituverkko.

 

Viranhaltijapäätökseen haetaan muutosta päätöksen tehneeltä viranhaltijalta kirjallisella oikaisuvaatimuksella. Oikaisuvaatimus on tehtävä 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista. Asianosaisen katsotaan saaneen asiasta tiedon, jollei muuta näytetä, seitsemäntenä päivänä kirjeen lähettämisestä. Muiden katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun kuulutus on asetettu yleisesti nähtäväksi Rovaniemen kaupungin verkkosivuille.
Valitusoikeus, valituskirjelmän sisältö ja liitteet yms. seikat käyvät tarkemmin ilmi päätöksessä olevasta oikaisuvaatimusohjeesta. Lisätietoja päätöksestä saa Rovaniemen kaupungin rakennusvalvonnasta, puh. 016/3221.

Oikaisuvaatimus toimitetaan kirjaamoon:
Rovaniemen kaupunki / Kirjaamo
PL 8216, 96101 ROVANIEMI
kirjaamo@rovaniemi.fi

Kirjaamon käyntiosoite Osviitta Palvelupiste, Koskikatu 19, 96200 ROVANIEMI
Puhelinnumero kirjaamoon: 016 322 6014