Perusturvalautakunta, kokous 23.3.2021

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 36 Perusturvalautakunnan talouden toteuma 1.1.2021 - 28.2.2021

ROIDno-2021-288

Valmistelija

  • Mirja Kangas, palvelualuepäällikkö, mirja.kangas@rovaniemi.fi
  • Johanna Lohtander, palvelualuepäällikkö, johanna.lohtander@rovaniemi.fi
  • Kaisa Kuusela, palvelualuepäällikkö, kaisa.kuusela@rovaniemi.fi
  • Paula Reponen, hallintoylilääkäri, paula.reponen@rovaniemi.fi
  • Jari Airaksinen, talouspäällikkö, jari.airaksinen@rovaniemi.fi

Perustelut

Kaupunginhallituksen 7.12.2020 § 409 hyväksymien vuoden 2021 talousarvion täytäntöönpano-ohjeiden kohdan 4.1. mukaan:

”Toimielimiltä edellytetään taloudellisen toteutumisen kuukausittaista seuraamista ja tarvittaessa valmiutta sopeuttaa toimintansa muuttuvissa tilanteissa talousarvion mukaiseksi.

Kaupunkistrategian 2017−2021 asetettujen tavoitteiden mukaan vuonna 2025 Rovaniemen kaupunki-konsernin talous on tasapainossa ja aktiivisella omistajaohjauksella tuetaan kaupunkistrategian tavoitteiden toteutumista."

Vuoden 2021 talousarvion täytäntöönpano-ohjeiden kohdan 6.1. mukaan:

”Lautakunnan esittelijä vastaa siitä, että lautakunta käsittelee talousarvion toteutumista koskevan toiminta- ja talousraportin kuukausittain kokousten yhteydessä.”

Tasaisen toteuman mukaan toteumaprosentin tulisi olla helmikuun jälkeen 16,67 %.

Helmikuun jälkeen perusturvalautakunnan talousarviosta on toteutunut 16,62 %. Euroina se tarkoittaa 38,4 miljoonaa euroa.

Perusturvalautakunnan arvioitu koko vuoden toteuma on noin 231,1 miljoonaa euroa.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Tuulikki Louet-Lehtoniemi, sosiaali- ja terveysjohtaja, tuulikki.louet-lehtoniemi@rovaniemi.fi

Perusturvalautakunta merkitsee talouden toteuman 1.1.2021 - 28.2.2021 tiedoksi.

Päätös

Perusturvalautakunta päätti siirtää tämän asian seuraavaan kokoukseen.

Tiedoksi

talous- ja rahoitusjohtaja, controller, taloussuunnittelijat