Perustelut
Kuntalain 122 §:n mukaan kaupunginvaltuusto valitsee hallinnon ja talouden tarkastamista varten tilintarkastusyhteisön. Sama tilintarkastusyhteisö tulee valita koko kuntankonsernille, jollei kunnan tytäryhteisöllä ole tästä poikkeamiseen perusteltua tarkastuksen järjestämiseen liittyvää syytä. Yhteisön on määrättävä vastuunalaiseksi tilintarkastajaksi JHT-tilintarkastaja. Tilintarkastaja toimii tehtävässään virkavastuulla. Tilintarkastusyhteisö voidaan valita enintään kuuden tilikauden hallinnon ja talouden tarkastamista varten.
Tarkastuslautakunta vastaa hallinnon ja talouden tarkastuksen järjestämisestä. Lautakunnan tehtäviin kuuluu tilintarkastajan valintaa koskevan tarjouskilpailun järjestäminen ja asian saattaminen valtuuston päätettäväksi. Asia on tullut ajankohtaiseksi, sillä nykyinen tarkastussopimus KPMG Oy Ab:n kanssa päättyy vuoteen 2026.
Viranhaltijavalmistelussa hahmoteltu aikataulu tilintarkastuksen kilpailutuksesta menisi siten, että tarkastuslautakunta päättää nyt kokouksessaan esittämään valtuustolle tilintarkastusyhteisön kilpailuttamista ja saattaisi asian valtuuston päätettäväksi elokuussa. Tilintarkastusyhteisön kilpailutuksen toteuttamisesta tarkastuslautakunta päättäisi alustavan aikataulun mukaan syyskuussa ja valtuusto päättäisi tilintarkastusyhteisön valinnasta vuoden lopulla. Vuoden 2026 tilintarkastus käytännössä jatkuu tilinpäätöksen hyväksymiseen, joka ajoittuu kuntalain mukaisesti viimeistään vuoden 2027 kesäkuulle.
Tulevan tilintarkastussopimuksen pituus
Edellinen hallinnon ja talouden tarkastuksen sopimuskausi kattoi vuodet 2023-2026 sisältäen kaksi optiosopimusvuotta. Neljän vuoden sopimuskausi oli perusteltu hyvinvointialueuudistuksen luoman rakenneuudistuksen vuoksi. Aiempi sopimusrakenne antoi hallinnon ja talouden tarkastuksen osalta kaupungille hyvin liikkuma- ja reagointivaraa, kun tilintarkastussopimusta ja sen toimivuutta oli mahdollista tarkastella lyhyen sopimuskauden ja optiovuosien kautta tehokkaasti. Näin ollen virkavalmistelu näkee tarkoituksenmukaisena, että sopimuskautta ei suoraan sidota kuntalain mahdollistamaan maksimiin, kuuteen vuoteen.
Virkavalmistelu esittää tulevaksi sopimuskaudeksi kolmea tilikautta, eli vuosia 2027-2029. Lisäksi kilpailutukseen sisältyvässä sopimuksessa varattaisiin kaupungille mahdollisuus päättää optiosta vuosille 2030 ja 2031. Sopimuksen enimmäispituudeksi tulisi siis viisi vuotta. Ennen optiosta päättämistä kaupungilla olisi mahdollisuus arvioida tilintarkastuksen toteutumista.
Sopimuskauden enimmäispituuden lisäämistä puoltaa se, että ensimmäiset kolme vuotta mahdollistavat kaupungille paremmat mahdollisuudet arvioida tilintarkastussopimuksen toimivuutta. Nykyisellä sopimuskaudella havaittiin, että ensimmäisen kahden sopimusvuoden aikana ei tosiasiallisesti ehditty arvioimaan sopimuksen toimivuutta, koska sopimusrakenne edellytti päättää option käyttämisestä vuoden 2024 puolivälissä. Näin ollen arvioinnin taustalla oli realistisesti vain vuoden 2023 tilintarkastus, jonka lopullisia tuloksia käsiteltiin tilinpäätöksen hyväksynnän yhteydessä kesäkuussa 2024.
Sama tilintarkastusyhteisö sekä kaupungille että sen tytäryhteisöille
Kuten edellä on mainittu, kuntalaki velvoittaa saman tilintarkastusyhteisön valintaa koko kuntakonsernille, ellei tytäryhteisöllä ole tästä poikkeamiseen perusteltua syytä. Rovaniemen kaupunginvaltuuston hyväksymä hallintosääntö on kaupunkikonsernin tytäryhteisön tilintarkastajan valinnasta kuntalakia tiukempi: Kaupungin tytäryhteisön tilintarkastajaksi on sen mukaan valittava kaupungin tilintarkastusyhteisö (hallintosääntö § 86.2).
Hallintosäännön määräykset huomioiden tarkastuslautakunnan on esitettävä valtuustolle, että tilintarkastuksen kilpailutus järjestetään koko kaupunkikonsernille.
Kuntien tilintarkastuksen keskittyminen
Kuntien tilintarkastus on keskittynyttä suurille tilintarkastusyhteisöille. Vuonna 2021 julkaistu tutkimus Kuntien tilintarkastuksen laatu ja toimivuus: Nykytila ja kehittämistarpeet (Oulasvirta ym.) totesi, että tuolloin kaksi tilintarkastusyhteisöä hallitsi 96 % kuntatilintarkastuksen markkinoista. Ajantasaisempaa tietoa kuntatilintarkastuksen markkinaosuuksista ei ole, mutta on epätodennäköistä, että tilanne olisi hyvin radikaalisti muuttunut. Kuntatilintarkastuksen markkinoille on kyllä viime vuosina ilmaantunut uusia toimijoita, mutta palveluntarjonta on silti keskittynyttä.
Viime sopimukauden kilpailutuksessa tavoitteena oli toteuttaa kilpailutus siten, että sen ehdot eivät rajaa kilpailutukseen osallistuvien tilintarkastusyhteisöjen määrää. Kilpailutukseen jätettiin kaksi tarjousta, joten tavoitteessa ei onnistuttu ainakaan kiitettävästi.
Oulasvirta ym. esittävät tutkimuksessaan kunnallisen tilintarkastuksen tuoteuttamisedellytysten parantamiseksi kilpailutuksen valintakriteeristön kehittämistä. Virkavalmistelu tulee kartoittamaan mahdollisuuksia valintakriteeristön kehittämiseen valmistelun edetessä huomioiden valmisteluresurssien riittävyys.
Tarkastuksen lisäpalveluiden rajoitteet
Edellisen hallinnon ja talouden tarkastuksen kilpailutuksen yhteydessä Rovaniemen tarkastuslautakunta kiinnitti huomiota tarkastuksen lisäpalveluiden tuottamiseen liittyviin sopimuskirjauksiin. Tilintarkastuksen sopimukseen kirjattiin vaatimus, että tilintarkastusyhteisön tulee pyytää tilintarkastussopimuksen perusteella tehtäviin erityistoimeksiantoihin tarkastuslautakunnan ennakollinen suostumus tai tietyissä tilanteissa erityistoimeksiantoilmoitus. Toimintatapa on nähty toimivana, tosin tarkastuslautakunnan valvontavastuun delegointia on syytä pohtia uuteen sopimukseen huomioiden muun muassa mahdollisten toimeksiantojen aikataulu.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Juuso Kataja, tarkastuspäällikkö, juuso.kataja@rovaniemi.fi
Tarkastuslautakunta esittää kaupunginvaltuustolle, että:
- Hallinnon ja talouden tarkastus kilpailutetaan tilikausille 2027-2029. Kilpailutukseen sisällytetään mahdollisuus option käyttämisestä tilikausien 2030 ja 2031 tarkastamiseen.
- Kilpailutus pyritään toteuttamaan siten, että kilpailutuksen ehdot eivät rajaa kilpailutukseen osallistuvien tilintarkastusyhteisöjen määrää.