Tekninen lautakunta, kokous 18.11.2025

§ 189 Vastaus valtuustoaloitteeseen: Pyöräteiden talvikunnossapidon laadun parantaminen

ROIDno-2025-906

Aikaisempi käsittely

Perustelut

Ella Keski-Panula ym. jättivät valtuuston puheenjohtajalle seuraavan aloitteen:

"Valtuustoaloite pyöräteiden talvikunnossapidon laadun parantamisesta 

Kevyen liikenteen väylien kunnossapidon laatu on jokaista ympärivuotista pyöräilijää ja kävelijää puhututtava aihe. Tänä talvena pyöräteiden kunnossapidon laatu on jättänyt toivomisen varaa.  

Lumisateiden jälkeen pyörätiet ovat usein olleet vielä seuraavanakin aamuna paksun lumikerroksen peittämät niin, että aamun työ- ja koulumatkaliikenteessä pyöräilevät ja kävelevät ovat saaneet rehkiä päästäkseen eteenpäin. Sama lumessa tarpominen on usein edessä myös iltapäivän ruuhka-aikaan. Rovaniemen kaupungin katujen kunnossapidourakan kilpailutuksessa on kirjattu näin: 

“Talvipyöräilyä edistetään auraamalla väylät puhtaaksi ennen aamu- ja iltapäivän ruuhka-aikaa.” 
Jostain syystä näin ei ainakaan tänä talvena ole toimittu. Seitsemän ja kahdeksan välillä töihin pyöräillessä on usein vastassa auraamattomat tiet.  

Valitettavan usein tilanne on myös se, että autotieltä aurataan lumet pyörätielle, eikä pyörätietä käydä putsaamassa. Etenkin Jätkänkynttilällä ja Ounasvaarantiellä on jatkuvasti tilanne, että kevyen liikenteen väylä on täynnä autotieltä aurattuja lumia. Sellaisella kevyen liikenteen väylällä, johon on aurattu autotien lumet, on erittäin hankalaa kulkea yhtään mitenkään. Katujen kunnossapitourakan kilpailutuksessa lukee, että 
“Mahdolliset ajoradalta tulevat aurauslumet poistettava jalankulku- ja pyöräilyväyliltä välittömästi ajoradan aurauksen yhteydessä.” 
Jostain syystä näin ei ainakaan tänä talvena ole toimittu.  

Suojateiden kohdilla on usein vastassa korkeat vallit. Esimerkiksi Yliopistonkadun ja Vapaudentien risteysalueella on usein korkeat töyssyt, joista esimerkiksi pyörätuolin käyttäjän on mahdotonta päästä läpi.  

Urakkakilpailutuksessa on kirjattu monia hyviä laatuvaatimuksia kevyen liikenteen väylien kunnossapitoon. Jostain syystä näistä laatuvaatimuksista ei tunnuta pitävän kiinni. On siis syytä lisätä valvontaa esimerkiksi asiakastyytyväisyyttä kartoittamalla. Asiakastyytyväisyyden pohjalta tulisi luoda bonus- ja sanktiokäytänteet urakoitsijoille. 
 
Talvipyöräilyn ei pidä olla extremelaji, vaan aivan tavallinen tapa liikkua paikasta toiseen. Pyöräteiden parempi kunnossapito ei palvele vain pyöräilijöitä, vaan myös kävelijöitä, lastenvaunuja työntävää vanhempaa, pyörätuolin tai rollaattorin käyttäjää sekä lenkkeilijää. Arkiliikunnan lisääminen on yksi hyvä tapa lisätä ihmisten liikkumista, ja siihen ihmisiä kannustetaan pitämällä pyörätiet kunnossa. 

Esitämme Rovaniemen kevyen liikenteen väylien talvikunnossapidon laadun parantamista seuraavin toimin: 

  • Asiakastyytyväisyyden kartoittaminen esimerkiksi vapaaehtoisten pyöräily- tai kävelyagenttien avulla  
  • Asiakastyytyväisyyden pohjalta luodaan bonus- ja sanktiokäytäntö  
  • ​​Urakoitsijat velvoitetaan pyöräilemään ajamiaan reittejä  
  • Tiet puhdistetaan ennen aamun ja iltapäivän ruuhka-aikoja urakkakilpailutuksen mukaisesti 
  • Sohjo poistetaan, kun sitä on puolet lumen maksimisyvyydestä urakkakilpailutuksen mukaisesti 
  • Pyörätiet puhdistetaan ennen aamun ja iltapäivän ruuhka-aikoja urakkakilpailutuksen mukaisesti 
  • Jos autotieltä työnnetään lumet pyörätielle, ne käydään auraamassa saman tien pois urakkakilpailutuksen mukaisesti 
  • Suojateiden kohdalla kiinnitetään erityistä tarkkuutta siihen, ettei niihin jää kasoja. Pyörätuolilla tai lastenrattailla on mahdoton päästä niistä läpi. "

Päätösehdotus

Kaupunginvaltuusto päättää lähettää aloitteen kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.

Päätös

Kaupunginvaltuusto päätti lähettää aloitteen kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi. 

Valmistelija

  • Marko Rautio, kunnossapitopäällikkö, marko.rautio@rovaniemi.fi
  • Timo Rytilahti, kunnossapitoinsinööri, timo.rytilahti@rovaniemi.fi
  • Henna Penttilä, vs. hallintopäällikkö, henna.penttila@rovaniemi.fi

Perustelut

Ella Keski-Panula ym. ovat jättäneet valtuustoaloitteen, jossa tuodaan esiin huoli kevyen liikenteen väylien talvikunnossapidon laadusta ja esitetään useita konkreettisia toimenpiteitä kunnossapidon parantamiseksi.  

Valtuustoaloite on käsitelty yhdyskuntatekniikan yksikössä ja siihen on muodostettu alla oleva vastaus. 

Kunnossapidon järjestäminen ja valvonta 

Rovaniemen kaupungin katujen kunnossapito perustuu urakkasopimuksiin, joissa on määritelty selkeät laatuvaatimukset ja aikataulut. Kevyen liikenteen väylien kunnossapidon priorisointi on kaupungin strateginen valinta: ne pyritään hoitamaan ennen aamun ja iltapäivän ruuhka-aikoja, jotta työ- ja koulumatkaliikenne sujuisi turvallisesti jalan ja pyörällä. Tämän jälkeen hoidetaan ajoradat, minkä jälkeen kevyen liikenteen väylät käydään tarvittaessa läpi uudelleen. Tällä toimintamallilla tuetaan erityisesti aamuliikenteen sujuvuutta. 

Urakoitsijoiden toimintaa valvotaan kaupungin laadunvalvonnan kautta. Laadunvalvonta seuraa kunnossapidon tasoa säännöllisesti ja tarkkailee myös liukkauden torjunnan onnistumista. Laadunvalvonnassa otetaan huomioon vallitsevat olosuhteet. Viime talvena Rovaniemen alueella esiintyi useita poikkeuksellisen runsaita lumisateita, jotka ylittivät urakkasopimuksessa määritellyt epätavallisten olosuhteiden rajat. Tällöin urakoitsijalla ei ole velvollisuutta pysyä normaalissa aikataulussa, mutta kunnossapitoa jatketaan olosuhteiden salliessa mahdollisimman nopeasti. 

Erityiskohteet ja yhteistyö 

Aloitteessa mainitut ongelmat, kuten suojateiden kohdalle jäävät lumivallit, ovat tiedossa. Suojateiden kohdille muodostuvia lumivalleja ei kokonaan pystytä estämään katua aurattaessa. Peräkone auraa nämä kohdat mahdollisimman nopeasti varsinaisen kadun aurauksen jälkeen. Ohjeistusta urakoitsijoille on tarkennettu, jotta erityisesti liikuntarajoitteisten ja lastenvaunujen kanssa liikkuvien kulkuväylät pysyisivät esteettöminä. Bussipysäkit hoidetaan käsityönä, ja niiden kunnossapitoon kiinnitetään erityistä huomiota. 

Jätkänkynttilän ja muiden kaupungista ulospäin suuntautuvien väylien osalta on huomioitava, että ne kuuluvat ELY-keskuksen vastuulle. Kaupungilla on toimiva keskusteluyhteys ELY-keskukseen, ja palautetta välitetään eteenpäin. Kaupunkilaisia kannustetaan antamaan palautetta suoraan ELY-keskukselle heidän vastuullaan olevista väylistä.  

Kunnossapidettävistä väylistä vastaavan tahon voi tarkastaa Rovaniemen karttapalvelusta (kohdasta: katujen kunnossapito / katujen kunnossapitoluokat). ELY-keskuksen väylät näkyvät kartalla mustalla. Karttapalvelusta voit tarkistaa myös kaupungin vastuulla olevien väylien kunnossapitoluokat.  

Asiakastyytyväisyys ja kehitysehdotukset 

Kaupungin tavoitteena on kehittää asiakastyytyväisyyden seurantaa.  Asiakastyytyväisyyteen pohjautuvan bonus- ja sanktiokäytäntöjen toteuttaminen on haastavaa, koska asiakkailta saatava palaute on usein yksipuolisesti negatiivista. Tyytymättömät asiakkaat eivät kuitenkaan välttämättä tiedä, mitä kaupunki on urakoitsijalta tilannut ja minkä laatuista työn tulisi olla.  

Kävely- ja pyöräilyagenttien käyttö on mielenkiintoinen ehdotus, ja Rovaniemi on osallistunut pyöräilyagenttien pilotointiin vuonna 2022, jolloin pyöräilyagentteja oli kaupungissa 75. Tästä pilotoinnista saadaan hyvää taustatietoa pyöräilyagenttien tarpeellisuuden arviointiin jatkossa. Rovaniemen osalta kunnossapidon laatua seurataan tällä hetkellä kaupungin oman laadunvalvonnan sekä organisaation ulkopuolelta ostetun, neutraalin konsulttipalvelun kautta. Lisäksi asiakaspalautteita hyödynnetään laadun seuraamiseen. 

Yhteenveto 

Kaupunki pitää kevyen liikenteen väylien kunnossapitoa tärkeänä ja jatkaa työtä kunnossapidon laadun kehittämiseksi. Urakkasopimusten ehtoja valvotaan aktiivisesti, ja yhteistyötä urakoitsijoiden sekä ELY-keskuksen kanssa kehitetään edelleen. Aloitteessa esitetyt kehitysehdotukset voidaan ottaa huomioon kunnossapidon seurantaa ja ohjeistusta kehitettäessä. 

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Pertti Onkalo, toimialajohtaja, pertti.onkalo@rovaniemi.fi

Tekninen lautakunta merkitsee saapuneen valtuustoaloitteen tiedoksi ja antaa siihen yllä esitetyn vastauksen.

Tiedoksi

aloitteen tekijä