§ 12 Vahingonkorvauspäätös

Lataa 

ROIDno-2024-2353

Päätöspäivämäärä

9.7.2026

Päätöksen tekijä

Kunnossapitopäällikkö

Päätöksen peruste

Hallintosääntö 40 § 

Kaupungininsinöörin toimivallan delegointipäätös 5.9.2025 § 46 

Laki kadun ja eräiden yleisten alueiden kunnossa- ja puhtaanapidosta (1978/669) 

Tieliikennelaki 3 § ja 5 § 

Vahingonkorvauslaki 2:1 

Kuvaus

Korvausta hakevan kuvaus tapahtumasta 

Hakija kertoo kuljettajan olleen hakemassa asiakkaita kotoaan. Lähdön jälkeen tiellä ollut kaivon kansi nousi päältä ajettaessa ylös ja iski voimakkaasti auton pohjaan / katalysaattoriin. Kuljettajan asiakkaiden mukaan kaivon kannen irrallisuudesta / kiinnityksestä on on ilmoitettu tien kunnossapitäjälle jo ainakin kahteen eri otteeseen. 

 

Asian arviointi: 

 

Tienpitäjän korvausvastuu 

Pelkkä vahinkotapahtuma ei yksinään aiheuta kaupungille korvausvastuuta. Kadun ja eräiden yleisten alueiden kunnossa- ja puhtaanapidosta annetun lain 2 luvun 3 §:n mukaan tienpitäjän velvollisuutena on pitää kadut liikenteen tarpeiden edellyttämässä tyydyttävässä kunnossa. Kadun kunnossa- ja puhtaanapitoon liittyvä vahingonkorvausvastuu perustuu lähtökohtaisesti tuottamukseen eli kadun kunnossapitovelvollisen on vahingonkorvausvastuun syntymiseksi täytynyt syyllistyä laiminlyöntiin, huolimattomuuteen tai virheelliseen menettelyyn. Lisäksi edellytetään, että toiminnan tai laiminlyönnin ja syntyneen vahingon välillä on syy-yhteys. 

Kadun kunnossapitovelvollinen vapautuu vahingonkorvausvastuustaan osoittamalla, että kunnossapito on hoidettu asianmukaisesti tai että vallinneet olosuhteet ovat tehneet kunnossapitotyöt hyödyttömiksi tai että kunnossapidosta huolehtiminen olisi vahinkohetken olosuhteissa ollut ylivoimaista. Tuottamusperiaatteen takia kunnossapitäjällä on oltava kohtuullinen aika liikennettä tyydyttämättömässä kunnossa olevan tien saattamiseksi kuntoon. Jos tien kunnossapitäjä toimii kohtuullisessa ajassa, ei korvausvastuuta synny. 

Jos vahingon kärsineen puolelta on myötävaikutettu vahinkoon tai jos muu vahingon aiheuttaneeseen tekoon kuulumaton seikka on myös ollut vahingon syynä, voidaan vahingonkorvausta kohtuuden mukaan sovitella tai evätä kokonaan. Tieliikennelain 3 §:n mukaan tienkäyttäjän on noudatettava olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta ja varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi. Ajoneuvon kuljettajalta edellytetään lisäksi tieliikennelain 5 §:ssä, että ajoneuvon nopeus ja etäisyys toiseen tienkäyttäjään on sovitettava sellaiseksi kuin liikenneturvallisuus edellyttää huomioon ottaen tien kunto, sää, keli, näkyvyys, ajoneuvon kuormitus ja kuorman laatu sekä muut olosuhteet. Ajoneuvo on kyettävä hallitsemaan kaikissa liikennetilanteissa. 

 

Harkinta 

 

Tieliikennelain mukaan tienkäyttäjän on noudatettava olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta ja varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi. Lisäksi ajoneuvon nopeus on tullut sovittaa sellaiseksi kuin liikenneturvallisuus edellyttää huomioon ottaen tien kunto, sää, keli, näkyvyys sekä muut olosuhteet.  

Tien vauriot eivät tule reaaliaikaisesti tienpitäjän tietoon. Tiedon saamisen jälkeen tienpitäjän tulee reagoida vaurioon kohtuullisen ajan sisällä. Hakijan kertomuksen mukaan kaivon kannen irrallisuudesta on ilmoitettu tien kunnossapitäjälle ainakin kahteen eri otteeseen. 

Tien kunnossapitäjän Alltimen selvityksen perusteella, heille ei ole tullut ilmoituksia kyseisen kaivon kannen irrallisuudesta. Selvityksen perusteella kannen tilanne ei ole ollut tiedossa, eikä siihen siten ole voitu reagoida vahingon ehkäisemiseksi. 

Edellä mainitun perusteella Rovaniemen kaupunki katsoo, ettei vahinko ole aiheutunut kaupungin tuottamuksesta tai laiminlyönnistä, eikä kaupungille tienpitäjänä synny voimassa olevaan oikeuteen perustuvaa korvausvastuuta vahingosta. 

 

Päätös

Korvausvaatimus hylätään

Allekirjoitus

Kunnossapitopäällikkö Marko Rautio

Organisaatiotieto

Omistajaohjaus-, tila-, laki- ja hankintapalvelut