ROIDno-2025-2605
Rovaniemen kaupunkikonsernin pienhankintaohjeet
Rovaniemen kaupungin hallintosääntö 1.1.2025 (KV 9.12.2024)
Toimivallan siirtäminen julkisten hankintojen osalta konsernihallinnossa (03.02.2025, ROIDno-2025-274)
Valmistelija: Riitta Berg
Hankinnan kohde Hankinnan kohteena on Kivikangas 1 purku-urakka 2025 -hankkeen purku-urakka. Urakkamuotona on kokonaisurakka.
Ilmoitus- ja hankintamenettely Hankinta on kilpailutettu rajoitettuna menettelynä kansallisen kynnysarvon alittavana rakennusurakkana. Tarjouspyyntö lähetettiin seuraaville toimittajille: Lapin Timanttisahaus Oy (2405906-6) Mestaripurkajat Oy (2443763-7) Lapin Metallikierrätys Oy (1647641-7) JHV Recycle Oy (2715055-1)
Tarjousten vastaanottamisen määräaika 20.8.2025 kello 14.00 mennessä.
Tarjoajat Määräaikaan mennessä tarjouksen jättivät Lapin Materiaalikierrätys Oy ja Lapin Timanttisahaus Oy.
Tarjoajien soveltuvuus Tarjousten käsittelyn ensimmäisessä vaiheessa tarjoajien tuli täyttää kaikki tarjouspyynnössä soveltuvuudelle asetetut vaatimukset tullakseen hyväksytyksi tarjousten käsittelyn toiseen vaiheeseen. Tarjoajat vakuuttivat täyttävänsä kaikki taloudelliset, lakisääteiset ja yhteiskunnalliset soveltuvuusvaatimukset.
Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuus Tarjousten käsittelyn toisessa vaiheessa tarkistettiin tarjousten tarjouspyynnön mukaisuus. Tarjoukset vastasivat tarjouspyyntöä.
Tarjousten valinta ja vertailu Tarjouksen valintaperusteena on kokonaistaloudellisesti edullisimman ja hyväksytyn tarjouksen jättänyt tarjoaja. Kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous on hinnaltaan halvin. Tarjousten vertailu:
Tarjousten vertailun perusteella Lapin Timanttisahaus Oy:n tarjous on hinnaltaan halvin ja valitaan sopimustoimittajaksi.
Päätän, että edellä mainituilla perusteilla Kivikangas 1 purku-urakka 2025 -hankinnan sopimustoimittajaksi valitaan hinnaltaan halvimman kokonaistarjouksen jättänyt Lapin Timanttisahaus Oy, jonka kokonaishinta on 41.500,000 € alv 0 %.
Hankintaan liittyvä sopimus ei synny hankintaa koskevalla päätöksellä tai sen tiedoksiannolla.
Tämä päätös on ilmoitettu otto-oikeutetuille.