§ 9 Nuorten Kotti-toimintaraha/Terucon

Lataa 

ROIDno-2024-4740

Päätöspäivämäärä

21.10.2025

Päätöksen tekijä

Nuorisopalvelujen johtaja

Kuvaus

Terucon-toimintaryhmä on hakenut Nuorten Kotti-toimintarahaa Terucon-tapahtuman järjestämiskuluhin Monitoritalo Mondella 25.-26.10.2025. Terucon on japanilaisen kulttuurin tapahtuma, jossa on mm. pop-up kirjasto, taidekuja ja esityksiä. Toimintarahaa on haettu 700€ ja sillä katetaan Terucon-tapahtuman kustannuksia: flyereita ja muita tulosteita, käyttöoikeus- ja lisenssimaksuja, palkintoja, eväitä sekä muita tarvikkeita. 

Nuorten Kotti-toimintaraha on haettavissa ympäri vuoden ja se on kertaluonteinen. Hyvinvointilautakunta hyväksyi 19.8.2025 kokouksessaan vapaa-ajan palvelualueen avustusohjeet, joiden mukaan Kotti-toimintaraha myönnetään rovaniemeläisille alle 29-vuotiaille nuorille projektin, toiminnan tai tapahtuman toteuttamiseen tai siihen osallistumiseen.  

 

Johtava nuorisotoiminnan koordinaattori Saija Kontiola: 

Esitän, että Terucon-toimintaryhmälle myönnetään Nuorten Kotti-toimintarahaa 700 euroa. Toimintarahalla katetaan tapahtuman kustannuksia: flyereita ja muita tulosteita, käyttöoikeus- ja lisenssimaksuja, palkintoja, eväitä sekä muita tarvikkeita. 

Raportti ja kuitit tapahtumasta tulee toimittaa 30.11.2025 mennessä toimintarahan maksamista varten raportointilomakkeella osoitteessa: www.rovaniemi.fi/Vapaa-aika/Nuorisopalvelut/Nuorisoavustukset 

Päätös

Päätän johtavan nuorisotoiminnan koordinaattorin esityksen mukaisesti, että Terucon-toimintaryhmälle myönnetään Nuorten Kotti-toimintarahaa 700 euroa. Toimintarahalla katetaan Monitoritalo Mondella 25.-26.10.2025 järjestettävän Terucon-tapahtuman kustannuksia: flyereita ja muita tulosteita, käyttöoikeus- ja lisenssimaksuja, palkintoja, eväitä sekä muita tarvikkeita. 

Allekirjoitus

Nella Sepänheimo, Nuorisopalvelujen johtaja

Organisaatiotieto

Vapaa-ajan palvelut