Vanhusneuvosto, kokous 5.11.2025

§ 36 Vanhusneuvoston kannanotto Potkurin aulaemännän tehtävän perustamiseksi

ROIDno-2025-2885

Perustelut

Vanhusneuvosto haluaa tuoda esille huolensa Potkurin toiminnan sujuvuudesta ja tilojen turvallisesta käytöstä sen jälkeen, kun aulaemännän tehtävä on lopetettu. Potkuri on monien ikäihmisten tärkeä kohtaamispaikka, ja sen arjen sujuminen vaatii riittävää ohjausta ja valvontaa. 

Aulaemännän puuttuminen on aiheuttanut useita ongelmia: 

  • Sisäänpääsy: Oven lukittuna pitäminen edellyttää sisään tulleilta jatkuvaa valvontaa. Käyttäjät joutuvat toimimaan ikään kuin "portsareina", mikä ei ole tarkoituksenmukaista. 

  • Laitteiden käyttö: Monet ikäihmiset tarvitsevat apua teknisten laitteiden, kuten äänentoiston, tykin ja tietokoneiden käytössä. Opastuksen puuttuminen on myös turvallisuuskysymys. 

  • Keittiön järjestys ja hygienia: Keittiön välineiden, siisteyden ja elintarvikkeiden asianmukainen säilytys vaatii vastuuhenkilön läsnäoloa. Vanhoja ruokia on jäänyt jääkaappeihin, ja hygieniakäytännöt eivät aina toteudu ohjeiden mukaisesti. 

  • Tilojen ylläpito: Kipinän ja Isomussalin välioven käyttäminen, kirjahyllyn ja mainostaulun hoitaminen sekä pöytäliinojen pesu ja vaihto edellyttävät vastuuhenkilön panosta. 

  • Siisteys kerhojen jälkeen: Tilat eivät aina jää asianmukaiseen kuntoon. 

  • Yhteyshenkilön tarve: Aulaemäntä on toiminut linkkinä käyttäjien ja Potkurin hallinnoinnin välillä, varmistanut varausten sujuvuuden ja huolehtinut ohjeiden noudattamisesta. 

Edellä mainittujen asioiden vuoksi vanhusneuvosto katsoo, että aulaemännän tehtävä on välttämätön.  Ilman aulaemännän panosta riski edellä mainittuihin ongelmiin kasvaa. 

Vanhusneuvosto esittää,  että Potkuriin valitaan aulaemäntä varmistamaan Potkurin  turvallisen ja luotettavan käytön. 

Päätösehdotus

Vanhusneuvosto päättää lähettää kannanoton hyvinvointilautakunnalle. 

Tiedoksi

Hyvinvointilautakunta