Perustelut
Ajankohtaisissa asioissa seuraavat katsaukset:
- Elinvoimatoimialan ajankohtaisia asioita / vt. toimialajohtaja Samppa Määttä
- Strategisen yleiskaavatyön tilanne / projektisuunnittelija Outi Lassila, tekniset palvelut
- Hyvinvointiohjelman valmistelu / eritysiasiantuntija Jonna Leppiaho, sivistys- ja hyvinvointipalvelut
-Tilannekatsaus kylätila-avustusten hausta/asukastoiminnan projektisuunnittelija Erja Sainio, alueelliset palvelut
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Anne Puroaho, elinkeinopäällikkö, anne.puroaho@rovaniemi.fi
Kylien kehittämisjaosto merkitsee ajankohtaiset asiat tiedoksi.
Päätös
Ajankohtaisissa asioissa seuraavat katsaukset:
-Kylien kehittämisjaosto kuuli esittelyn kokouspaikan Tennilän nuorisoseuran yhdistyksen toiminnasta, Niina ja Jorma Kiviniememeltä.
Tämän asian käsittelyn aikana kokoukseen saapuivat kokoukseen saapuivat Jaakko Kemppe klo 14.07, Diana Hiukka-Laari ja Sanna Rissanen klo 14.09 ja etäyhteydellä kaupunginhallituksen edustaja Heikki Luiro klo 14.11.
- Kylien kehittämisjaosto kuuli esittelyn elinvoimatoimialan ajankohtaisia asioista vt. toimialajohtaja Samppa Määtältä. Määttä oli kokouksessa esittelyn ja keskustelun ajan klo 14.13 -14.55.
- Kylien kehittämisjaostolle strategisen yleiskaavatyön tilannetta esittelyn esitteli / projektisuunnittelija Outi Lassila, teknisistä palveluista. Lassila oli kokouksessa esittelyn ja keskustelun ajan klo 14.56 -15.14.
- Kylien kehittämisjaosto kuuli hyvinvointiohjelman valmistelusta / erityisasiantuntija Jonna Leppiaholta, sivistys- ja hyvinvointipalveluista. Leppiaho oli kokouksessa esittelyn ja keskustelun ajan klo 15.16 -15.34.
- Tilannekatsaus kylätila-avustusten hausta kylien kehittämisjaostolle esitteli asukastoiminnan projektisuunnittelija Erja Sainio, alueellisista palveluista.
Kylien kehittämisjaosto piti kokoustauon tämän asian käsittelyn jälkeen klo 15.36.-15.45. Tauon jälkeen puheenjohtaja piti nimenhuudon, läsnä ovat samat osallistujat kuin ennen taukoa.
Kylien kehittämisjaosto merkitsee ajankohtaiset asiat tiedoksi.