Kuvaus
Rovaniemen kaupunki on hakenut perusopetuksen koulunkäynninohjaajia vakituisiin palvelussuhteisiin 10.8.2026 alkaen. Samasta hausta täytetään lukuvuodelle 2026-2027 määräaikaisesti täytettävät tehtävät.
Hakuilmoitus on ollut julkaistuna Rovaniemen kaupungin verkosivuilla osoitteessa www.rovaniemi.fi/rekry, Kuntarekrypalvelussa sekä TE-toimiston Työmarkkinapalvelussa. Hakuaika päättyi 6.3.2026.
Kelpoisuusvaatimuksena on tehtävään soveltuvan korkeakoulututkinto, opistoasteen tutkinto, ammatillinen perustutkinto tai sitä vastaavat aikaisemmat opinnot, ammattitutkinto tai erikoisammattitutkinto sekä koulutuksen yhteydessä hankittu tai kokemuksella osoitettu taito toimia lapsiryhmän ohjaajana.
Koulunkäynninohjaajana on myös kelpoinen toimimaan henkilö, jolla on kelpoisuus antaa luokanopetusta, esiopetusta, erityisopetusta tai aineenopetusta tai toimia oppilaanohjaajana.
Mikäli jotakin tehtävää ei voida täyttää kelpoisella henkilöllä, voidaan tehtävään valita määräaikaisesti henkilö, jolla on riittävä koulutus ja tehtävän edellyttämä taito.
Valittavilta henkilöiltä edellytämme hyviä yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja, oppilaslähtöisiä työskentelytapoja sekä valmiuksia oma-aloitteiseen työskentelyyn. Tehtävän menestyksekäs hoitaminen edellyttää myös sopeutumiskykyä arjen muuttuviin tilanteisiin ja valmiuksia moniammatilliseen yhteistyöhön.
Eduksi katsotaan viittomakielen taito, korvaavien kommunikaatiomenetelmien hallinta ja aikaisempi kokemus koulunkäynninohjaajan työstä.
Palkkaus ja palvelussuhteen ehdot määräytyvät kunta-alan yleisen virka- ja työehtosopimuksen mukaan.
Tehtävä on osa-aikainen siten, että viikoittainen työaika on 35 tuntia, jolloin työaika ja palkkausprosentti ovat 91,5 %.