§ 13 Palveluhankinta - Tulkkaus- ja käännöspalveluiden hankintapäätös 5.6.2026 alkaen

Lataa 

ROIDno-2023-3445

Päätöspäivämäärä

20.7.2026

Päätöksen tekijä

Toimialajohtaja Elinvoimapalvelut

Päätöksen peruste

Laki julkisista hankinnnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) 20§
Rovaniemen kaupungin hallintosääntö 48§ (1.6.2026)
Rovaniemen kaupunginhallituksen päätös 193§ (16.6.2026) 

Kuvaus

Rovaniemen kaupungin elinvoima- ja sivistyspalvelut ovat hankkineet maahan muuttaneiden asioinnin tueksi eri kielien etukäteen varattavat läsnäolo-, etä- ja ilmoitustulkkauspalvelut sekä käännöspalvelut Numera Palvelut Oy:n (Sarastian hankintapalvelut) puitejärjestelyn kautta. Sopimus on sisältänyt myös option viittomakielen tulkkauspalveluiden hankinnasta. Hankinta perustuu elinvoimapalvelujen toimialajohtajan viranhaltijapäätökseen 23.11.2023 §68 (dnro 3445/2025).

Puitesopimuksen Käännös- ja tulkkauspalvelut Lapin alueella 2022 344710 sopimuskausi päättyi 5.6.2026. Elinvoimalautakunta hyväksyi päätöksellään 28.10.2025 §76 (dnro 4607/2025) kaupungin liittymisen Numera Palvelut Oy:n valmistelussa olevaan Tulkkaus- ja käännöspalvelut 2026 551692 puitejärjestelyyn, mikä sisältää vastaavia palveluita. Numera Palvelut Oy arvioi uuden sopimuksen tulevan voimaan kesällä 2026.  

Numera Palvelut Oy ilmoitti 20.5.2026 puitesopimuksen valmistelun viivästymisestä, ja arvioi uuden sopimuksen valmistuvan 2027 alussa. Numera Palvelut Oy ilmoitti myös sopineensa toimittajien kanssa puitesopimuksen väliaikaisesta jatkamisesta, ja asiakkaidensa mahdollisuudesta jatkaa sopimuksessa voimassa olevin ehdoin ja hinnoin. Sopimuksen väliaikainen jatkaminen astui voimaan 5.6.2026, ja se on voimassa siihen asti kunnes uusi puitesopimus on kilpailutettu ja astunut voimaan. Rovaniemen kaupunki on ilmoittanut jatkavansa sopimuksessa siihen asti kunnes uusi puitesopimus astuu voimaan, koska elinvoima- ja sivistyspalveluilla on jatkuva tarve sopimuksen mukaisiin tulkkaus- ja käännöspalveluihin. 

Numera Palvelut Oy toimii hankintalain (1397/2016) tarkoittamana yhteishankintyksikkönä. Hankintalain 20§:n mukaan hankintayksikkö voi hankkia tavaroita ja palveluita yhteishankintayksiköltä taikka tehdä tavara-, palvelu- ja rakennusurakkahankintoja käyttäen yhteishankintasyksikön tekemää suorahankintasopimusta, 42§:ssa tarkoitettua puitejärjestelyä taikka 49§:ssa tarkoitettua dynaamista hankintajärjestelmää. Numera Palvelut Oy:n suorana osakkeenomistajana Rovaniemen kaupunki on oikeutettu tekemään hankintoja mainitulla tavalla Numera Palvelut Oy.n tarjoamiin hankintapalveluihin perustuen. 

Rovaniemen kaupungin hallintosäännön 1.6.2026 mukaan alle 500 000 euron erillishankinnasta päättää kaupunginjohtaja, toimialajohtaja tai määräämänsä. Väliaikaisen sopimuksen ennakoitu kokonaisarvo ennen uuden yhteishankintasopimuksen valmistumista on 84 000 euroa (alv.0%).

Hankinta toteutetaan toimialojen yhteishankintana, jossa noin 2/3 on arvioitu kohdistuvan elinvoimapalveluihin ja 1/3 sivistyspalveluihin. Rovaniemen kaupungin hallintosäännön (1.6.2026 §48) mukaan hankinnasta päättää se toimiala, jonka osuus hankinnasta on suurin.  

Päätös

Edellä esitetyin perustein päätän, että Rovaniemen kaupunki on mukana Numera Palvelut Oy:n väliaikaisesti jatkamassa käännös- ja tulkkauspalvelujen puitesopimuksessa (Tulkkaus- ja käännöspalvelut Lapin alueella 2022, 344710). Palveluja hankintaan tarpeen mukaan puitesopimuksesa mukana olevilta toimittajilta alkuperäisen sopimuksen mukaisin ehdoin ja hinnoin. Väliaikaisesti jatkettu puitesopimus on voimassa siihen asti, kunnes uusi Numera Palvelut Oy:n kilpailuttama puitesopmus on astunut voimaan. 

Allekirjoitus

Sanna Mäensivu, palvelualuepäällikkö,
vs.elinvoimapalvelujen toimialajohtaja

Organisaatiotieto

Elinvoimapalvelut