Perustelut
Kuntalain 110 §:n mukaan valtuuston on vuoden loppuun mennessä hyväksyttävä kunnalle seuraavaksi kalenterivuodeksi talousarvio ottaen huomioon kuntakonsernin talouden vastuut ja velvoitteet. Talousarvion hyväksymisen yhteydessä valtuuston on hyväksyttävä myös taloussuunnitelma kolmeksi tai useammaksi vuodeksi (suunnitelmakausi). Talousarviovuosi on taloussuunnitelman ensimmäinen vuosi. Talousarvio ja -suunnitelma on laadittava siten, että ne toteuttavat kuntastrategiaa ja edellytykset kunnan tehtävien hoitamiseen turvataan. Talousarviossa ja -suunnitelmassa hyväksytään kunnan ja kuntakonsernin toiminnan ja talouden tavoitteet. Taloussuunnitelman on oltava tasapainossa tai ylijäämäinen.
Hallintosäännön 73 §:n mukaan valtuusto hyväksyy talousarviossa toimielimille sitovat toiminnan ja talouden tavoitteet sekä euromääräiset sitovuudet. Talousarviossa valtuusto hyväksyy kaupunkikonsernin tytäryhteisöille, kuntayhtymille ja säätiöille tulostavoitteet. Kaupunginhallitus hyväksyy vuosittain talousarvion suunnitteluohjeet. Ohjeet sisältävät suunnittelukehykset. Toimielimet laativat talousarvioehdotuksensa kaupunginhallituksen hyväksymän aikataulun mukaan. Kaupunginhallitus on hyväksynyt talousarvion suunnitteluohjeet ja -kehyksen 16.6.2026 § 203. Lautakunnat ovat käsitelleet omia talousarvioesityksiään syyskuussa 2026.
Käyttötalous
Talousarviossa on huomioitu koko kaupungin osalta seuraavat asiat:
- Henkilöstökulujen kasvu työehtosopimusten mukaisesti 3,1 %
- Eri sopimuksiin perustuvien palveluostojen indeksikorotukset
- Lapsimäärien muutokset eri palveluissa
- Varhaiskasvatuksen palvelusetelin indeksikorotukset
- Uusien rakennusten valmistumiset tilakustannuksiin (tämä näkyy myös säästönä ulkoisissa vuokrakuluissa). Kaupungintalon valmistumisen vaikutus suurin yksittäinen tekijä.
- Lisäksi talousarviossa esitetään uusia vakansseja eri palveluihin.
Talousarviossa verotulot on laskettu nykyisillä veroprosenteilla. Tuloveroksi arvioidaan 144 milj. euroa, yhteisöverotuotoksi 13,9 milj. euroa ja kiinteistöverotuotoiksi 36 milj. euroa. Arviot perustuvat Kuntaliiton veroennusteeseen.
Valtionosuuksien määräksi arvioidaan 21 milj. euroa vuodelle 2027. Valtionosuuksien arvioidaan laskevan lapsimäärän ja valmistavan opetuksen vähentymisestä jatkovuosien aikana.
Vuosikatteeksi muodostuu 18,6 milj. euroa vuonna 2027, joka ei riitä kattamaan poistoja. Poistoiksi arvioidaan 21 milj. euroa. Poistotasoon vaikuttaa nostavasti kaupungintalon valmistuva peruskorjaus.
Tilikauden tulos muodostuu 2,5 milj. euroa negatiiviseksi, josta poistoerokirjausten ja rahastojen vähennyksen jälkeen jää noin miljoona euroa tilikauden alijäämää. Koko suunnitelmakausi on 0,9 milj. euroa ylijäämäinen.
Investoinnit
Kaupungin investoinnit ovat 30,7 milj. euroa vuonna 2027.
Rakennusinvestointeihin on varattu 11,7 milj. euroa, josta 4,5 mlj. euroa menee olemassa olevien rakennusten korjauksiin, 3 milj. euroa liikunnallisen nuorisotilan rakentamiseen sekä 1 milj. euroa uimahallin suunnittelu- ja rakennustöihin.
Liikuntapaikkainvestointeihin on varattu 1,55 milj. euroa. euroa. Isoimpina kohteina Saarenkylän ja Susivoudin kenttien kunnostukset.
Teknisen lautakunnan investoinneissa (15,7 milj. euroa) on määrärahat maanhankintaan 3 milj. euroa, katujen peruskorjauksiin 4,4 milj. euroa sekä jalankulku- ja pyöräteihin 1,9 milj. euroa. Lisäksi Teollisuustien peruskorjaus käynnistyy ja siihen on varattu kahdelle vuodelle yhteensä 4,5 milj. euroa.
Irtaimistohankintoihin on varattu määrärahoja kaupungintalon kalustamiseen sekä sivistyksen toimialalla koulujen ja ateriapalveluiden koneisiin ja kalusteisiin. Lisäksi hyvinvointilautakunnan investoinneissa on irtaimistomäärärahoja museoiden, liikunnallisen nuorisotilan ja kirjaston tarpeisiin.
Suunnitteluvuosilla investointiohjelmassa on mm. uuden uimahallin rakentaminen (40 milj. euroa), Ounasvaaran lukion rakentaminen (17 milj. euroa), Häkinvaaran koulu rakentaminen (10,5 milj. euroa) sekä Muurolan koulun uudisrakennus (15 milj. euroa). Investointiohjelma 10 vuodelle on talousarviokirjan lopussa kappaleessa 8.
Rahoitus
Toiminnan ja investointien rahavirta on 25 milj. euroa negatiivinen vuosikatteen ja investointien jälkeen. Kun huomioidaan edellä mainittu osuus jota vuosikate ei investoinneista kata sekä antolainauksen muutokset ja lainojen lyhennykset, uutta pitkäaikaista lainaa arvioidaan nostettavan 42 milj. euroa vuonna 2027. Lainakanta kasvaa noin 12,9 milj. euroa, jolloin asukaskohtainen lainamäärä on noin 6 309 euroa/asukas.
Suunnitelmakautta kuvaa rahoituksessa edelleen korkea investointitaso ja siitä aiheutuva lainakannan kasvu. Talousarviossa liitteenä oleva investointiohjelma sekä vuosikate huomioiden lainakanta alkaa pienenemään vasta 2033 vuodesta alkaen.
Kaupunkistrategiaa edistävät toimenpiteet vuodelle 2027
Kaupunkistrategian tavoitteita edistävät toimenpiteet vuodelle 2027 on suunniteltu toteuttamaan kaupunginvaltuuston 16.2.2026 § 5 hyväksymää kaupunkistrategiaa 2040.
Toimenpiteitä on yhteensä 28 kappaletta. Toimenpiteiden yhteydessä esitetty tavoitetaso on valtuuston nähden sitova tavoite vuodelle 2027.
Konserni
Konsernin tärkeimpien tytäryhteisöiden osalta on esitetty yhteisökohtaisesti tuloutustavoite vuodelle 2027 sekä yhteisön kaupunkistrategian tavoitetta edistävä toimenpide vuodelle 2027. Yhteisöiden omista talousarvioista päättävät kunkin yhteisön toimivaltaiset toimielimet. Koy Rovaniemen kaupunkitilojen osalta on varauduttu myös antamaan sille kaupungin laina Korundin peruskorjauksen toteuttamiseen, joka on alkamassa vuonna 2027.
Lautakuntien esitykset
Kaupunginjohtajan talousarvioesitys noudattelee pääosin lautakuntien esityksiä. Tarkastuslautakunnan esittämä yhden henkilötyövuoden lisäys ulkoiseen tarkastukseen muodostaa tästä poikkeuksen. Lisäys olisi kasvattanut tarkastuslautakunnan alaisen ulkoisen tarkastuksen henkilöstöresurssin yhdestä kahteen henkilötyövuoteen. Kaupunginjohtajan talousarvioesityksessä resurssi on mitoitettu yhteen henkilötyövuoteen.
Kaupunginhallitus on hallintosäännön 73 §:n mukaisesti päättänyt talousarvion suunnitteluohjeista ja määrärahakehyksestä, joiden mukaisesti lautakuntien talousarvioehdotukset laaditaan. Samanaikaisesti kuntalain 110 § edellyttää taloussuunnitelman tasapainoa tai ylijäämäisyyttä. Talousarvion valmistelussa yksittäisiä määrärahoja tarvitsevia henkilöstöesityksiä on tämän vuoksi arvioitava osana kaupungin talouden ja henkilöstöresurssien kokonaisuutta.
Kuntalain 121 § mahdollistaa poikkeamisen tarkastuslautakunnan talousarvioesityksestä silloin, kun siihen on kunnan hallintosäännön ja talousarvioesityksen yhteensovittamiseen liittyvä perusteltu syy. Poikkeaminen perustuu tässä tapauksessa koko kaupungin talousarviolle asetettuun määrärahakehykseen ja talouden tasapainottamisen vaatimukseen sekä tarpeeseen tarkastella henkilöstöresursseja koskevia esityksiä osana kaupungin talousarvion kokonaisuutta. Näillä perusteilla kaupunginjohtajan talousarvioesityksessä ulkoiseen tarkastukseen esitetään yhden henkilötyövuoden resurssia.
Tekninen lautakunta päätti evästä kaupunginhallitusta lisäämään investointeihin 0,2 milj. euroa korjausvelan pienentämisen suunnitelman laatimiseen ja 0,3 milj. euroa kärkihankkeiden suunnitteluun. Lisäksi lisättäväksi 2028-2030 1,5 milj. euroa korjausvelan pienentämiseksi investointirahaa. Nämä edellä mainitut eivät sisälly kaupunginjohtajan esitykseen, vaan edellä mainittuihin tarpeisiin tulee priorisoida teknisen lautakunnan työohjelmassa ja jatkovuosien investointisuunnittelussa kohteita.
Liitteenä kaupunginjohtajan talousarvioesitys vuodelle 2027.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Joonas Hänninen, kaupunginjohtaja, joonas.hanninen@rovaniemi.fi
Kaupunginhallitus päättää esittää kaupunginvaltuustolle, että talousarvio vuodelle 2027 ja taloussuunnitelma vuosiksi 2028-2030 hyväksytään liitteen mukaisesti.
Lisäksi kaupunginhallitus päättää valtuuttaa talous- ja rahoituspalvelut tekemään oikolukuun ja dokumentin ulkoasuun liittyvät täydennykset sekä liitteeseen tehdyistä muutoksista aiheutuneet korjaukset ja täydennykset.
Kaupunginhallitus päättää tarkastaa pöytäkirjan tämän asian osalta kokouksessa.