Perustelut
Tarja Suopajärvi ym. jättivät valtuuston puheenjohtajalle seuraavan aloitteen:
"Polkupyörillä liikkuminen lisääntyy koko ajan myös Rovaniemellä. Pyöräilijöiden tarpeisiin on asennettu pyöräparkkeja ja kiinteitä telineitä useisiin kohteisiin. Hyviä esimerkkejä ovat mm. Korundin edustan telineet sekä Pekankadun katettu pyöräparkki.
Yksi paikka on kuitenkin jäänyt täysin huomioimatta. Lappia-talon asiakkaiden käyttöön ei ole asennettu yhtään pyörätelinettä, johon voisi lukita pyörän turvallisesti. Musiikki- ja tanssiopiston opiskelijat sekä teatterin asiakkaat joutuvat jättämään pyöränsä seinustoille ilman varmuutta, että pyörä on siellä tallessa paluumatkallekin.
Aloitteessa esitämme, että Rovaniemen kaupunki asentaa Lappia-talon edustalle riittävän määrän pyörätelineitä tai pyöräkatoksia, joihin pyörän saa lukittua rungosta. Telineet voivat olla myös siirrettäviä, jos Lappia-talon edusta pitää joissakin tilaisuuksissa saada tyhjennettyä helposti.
Luonnollisesti oletamme, että runkolukitukseen soveltuvat pyörätelineet tai pyöräkatokset asennetaan myös kaupungintalolle remontin yhteydessä."
Päätösehdotus
Kaupunginvaltuusto päättää lähettää aloitteen kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.
Päätös
Kaupunginvaltuusto päätti lähettää aloitteen kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.