Sivistyslautakunta, kokous 25.3.2025

§ 36 Oikaisuvaatimus virkasuhteen koeaikapurkamisesta

ROIDno-2025-416

Valmistelija

  • Hanna Haurinen, johtava kaupunginlakimies, hanna.haurinen@rovaniemi.fi

Perustelut

Oikaisuvaatimuksen tekijä on vaatinut, että vs palvelualuepäällikön 31.1.2025 tekemä koeaikapurkua koskeva päätös § 12 tulee kumota, koska päätös on lainvastainen ja epätarkoituksenmukainen. 

Oikaisuvaatimuksen tekijä on katsonut, että koeaikapurku on tapahtunut epäasiallisilla ja lainvastaisilla perusteilla. Hänen mukaansa koeaikapurun perusteena kerrottu negatiivinen palaute on tullut harvoilta henkilöiltä, ja osa palautteista on ollut vähäpätöisiä suhteessa koeajan tarkoitukseen. Työnantaja on käyttänyt palautetta epäasiallisesti, valheellisesti liioitellen, väärinkäsityksiin perustuen ja ottamalla huomioon tietyn kollegan toistuvaa epäasiallista palautetta. Halloween-konserttiin liittyvä negatiivinen palaute johtui tilavarauksen ylikävelemisestä, mikä aiheutti hetkellisen kaaoksen. Tilanne hoidettiin asiallisesti ja konsertti sujui hyvin. 

Oikaisuvaatimuksen tekijän saama positiivinen palaute kollegoilta ja sello-oppilaiden vanhemmilta on ristiriidassa työnantajan näkemysten kanssa. Kuulemistilaisuuden pöytäkirjassa ei ole huomioitu hänen esille tuomaansa positiivista palautetta ja purun perusteena oleva negatiivinen palaute on ollut yksilöimätöntä. 

Oikaisuvaatimuksen tekijän mukaan työnantaja ei myöskään ollut noudattanut kunnallisesta viranhaltijasta annetun lain 8 luvun 43 §:n mukaista kuulemisvelvoitetta ennen koeaikapurkua. Kuulemistilaisuudessa esitetyt palautteet olivat heikosti yksilöityjä, epäasiallisia ja virheellisiä. 

Oikaisuvaatimuksen tekijän mukaan koeajan purku on tapahtunut epäasiallisilla perusteilla myös työsopimuslain mukaan, sillä työnantaja ei edistänyt suhteitaan työntekijöihin eikä huolehtinut työntekijän mahdollisuuksista kehittyä työurallaan. 

Arvio 

Kunnan ja hyvinvointialueen viranhaltijasta annetun lain 2 luvun 8 §:n mukaan virkasuhteeseen otettaessa voidaan määrätä virantoimituksen aloittamisesta alkavasta enintään kuuden kuukauden koeajasta. Koeajan kuluessa virkasuhde voidaan molemmin puolin purkaa päättymään välittömästi.  

Koeajalla tehtävä työsuhteen purkaminen ei edellytä lain mukaisia irtisanomis- tai purkuperusteita. Palvelussuhde voidaan purkaa muun muassa, jos viranhaltijan suoriutumista tehtävien hoidossa pidetään puutteellisena. Toinen tällainen laillinen purkuperuste on virnahaltijan yleinen sopimattomuus/sopeutumattomuus työhön tai työyhteisöön. Purkaminen ei saa tapahtua syrjivillä tai koeajan tarkoitukseen nähden muutoin epäasiallisilla perusteilla. Myös työsopimuslaissa on vastaavat säädökset, mutta nyt kyseessä olevaan asiaan sovelletaan viranhaltijalakia, koska kyseessä on virka.  

Nyt kyseessä olevassa tapauksessa on sovittu kuuden kuukauden pituisesta koeajasta alkaen 1.8.2024.  Ennen koeaikapurkamista viranhaltijalle on varattu viranhaltijalain 8 luvun 43 §:n mukainen tilaisuus tulla kuulluksi purkamisen perusteena olevista seikoista.  Hän on saanut kutsun 29.1.2025 järjestettyyn kuulemiseen 20.1.2025. Kutsussa on tuotu selkeästi ilmi, että kyseessä on kuulemistilaisuus virkasuhteen päättämistä koskien sekä yksilöity syyt, joiden vuoksi virkasuhteen päättämistä harkitaan.  Kuulemistilaisuuden jälkeen pöytäkirja on yhdessä tarkistettu ja viranhaltija on hyväksynyt kuulemispöytäkirjan allekirjoituksellaan.  

Virkasuhde on purettu koeaikana, koska kokonaisarvion perusteella viranhaltija ei sovellu sellonsoiton lehtorin virkaan. Koeajan aikana viranhaltijasta on tullut negatiivista palautetta kollegoilta, oppilailta ja huoltajilta koskien työsuoritusta, sopeutumattomuutta työolosuhteisiin ja työyhteisöön. Kyse ei ole yksittäisten huoltajan tai kollegan viranhaltijaan kohdistamasta moitteesta, vaan useamman eri tahon yhteydenotoista, joita on ollut poikkeuksellisen paljon.  

Esihenkilö on käynyt viranhaltijan kanssa marraskuussa aktiivisen tuen keskustelun. Keskustelun jälkeen tilanne on joiltain osin parantunut, mutta se ei ole poistanut ongelmia ja negatiivista palautetta on tullut myös keskustelun jälkeen.  

Kuulemisessa on käyty viranhaltijan oppilaiden vanhemmilta pyytämät positiiviset palautteet läpi ja ne on otettu huomioon päätösharkinnassa.  

Palautteiden läpikäymisen lisäksi kuulemisessa kävi ilmi, että viranhaltijalla on ollut vaikeuksia noudattaa aikatauluja ja viranhaltija on kertonut, että yhteistyö soitinaineryhmän sisällä on ollut ajoittain vaikeaa. 

Vaikka viranhaltija kuulemisessa ilmoitti, että hän on parantanut menettelyään esimerkiksi aikataulujen hallinnassa, hän oli myöhässä itse kuulemistilaisuudesta. Tämä antaa aihetta olettaa, ettei merkittävää parannusta tosiasiassa ole tapahtunut. 

Ottaen huomioon sekä koeaikana että kuulemisessa esiin tulleet seikat työnantaja katsoo, että viranhaltija ei kokonaisharkinnan perusteella sovellu sellonsoiton lehtorin virkaan. 

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Antti Lassila, toimialajohtaja, antti.lassila@rovaniemi.fi

Sivistyslautakunta hylkää oikaisuvaatimuksen edellä kerrotuin perustein. 

Päätös

Vaikuttamistoimielinten edustajat Teresa Liukkonen, Eveliina Johansson-Kivioja ja Kari Puolakka poistuivat kokouksesta tämän asian käsittelyn ajaksi klo 15.48 - 16.06.

Vesa Puurosen esitys, ettei oikaisuvaatimusta hylätä, raukesi kannattamattomana.

Sivistyslautakunta päätti toimialajohtajan päätösehdotuksen mukaisesti.

Eriävä mielipide

  • Vesa Puuronen

Tiedoksi

Oikaisuvaatimuksen tekijä, Lapin musiikki- ja tanssiopiston rehtori, henkilöstösuunnittelija (sivistys- ja hyvinvointipalvelut)