Kaupunginvaltuusto, kokous 16.2.2026

§ 10 Valtuustoaloite: Valotaiteen lisääminen Rovaniemen kaupunkikuvaan (lisäpykälä)

ROIDno-2026-814

Perustelut

Henri Ramberg ym. jättivät valtuuston puheenjohtajalle seuraavan aloitteen:

"Valotaide on vakiinnuttanut asemansa osana julkista taidetta, kaupunkisuunnittelua ja tapahtumatuotantoa useissa suomalaisissa kaupungeissa. Se lisää kaupunkitilan viihtyisyyttä, turvallisuuden tunnetta ja elävyyttä sekä tukee kulttuurialan työllisyyttä ja luovaa taloutta. Rovaniemellä valotaidetta on hyödynnetty toistaiseksi suhteellisen vähän, vaikka kaupungista löytyy sekä paikallista osaamista, alan tekijöitä sekä ainutlaatuisia elementtejä, kuten lunta, pimeyttä ja urbaania arkkitehtuuria. Nämä tekijät mahdollistavat koko kaupungin laajuisen, omaleimaisen valotaidekokonaisuuden. 

Valotaide pysyvinä teoksina ja tapahtumamuotoisina kokonaisuuksina lisäisi Rovaniemen viihtyisyyttä sekä paikallisille että kaupungissa vieraileville. Valotaidefestivaali olisi merkittävä piristysruiske talvikauden kulttuuritarjontaan ja vahvistaisi Rovaniemen vetovoimaa myös matkailukohteena. Festivaalin ja pysyvien teosten toteuttamisessa tulisi tehdä yhteistyötä muiden kaupunkien, kulttuuritoimijoiden sekä Rovaniemellä toimivien yritysten kanssa esimerkiksi yhteistuotantojen ja kumppanuuksien kautta. 

Julkinen taide kuuluu kaikille ja on tärkeä osa tasa-arvoista ja saavutettavaa kaupunkikulttuuria. Valotaide toisi kaupunkiimme kauneutta, näkyvyyttä pohjoiselle kulttuurille sekä konkreettisia työmahdollisuuksia taiteilijoille ja kulttuurialan ammattilaisille. Erityisesti pysyvien valotaideteosten sekä varattavan tai vaihtuvan valotaidetilan selvittäminen loisi alustan uusille teoksille ja pitkäjänteiselle kehittämiselle. 

Meidän mielestämme Rovaniemen kaupungin tulee edistää valotaiteen käyttöä määrätietoisesti sekä taloudellisesti että toiminnallisesti. Kaupungin tulee varata riittävät resurssit valotaidefestivaalin toteuttamiseen sekä selvittää mahdollisuudet pysyvien ja vaihtuvien valotaideteosten sijoittamiseen osaksi kaupunkikuvaa.  

Esitämme, että Rovaniemen kaupunki: 

  • selvittää valotaiteen lisäämisen mahdollisuudet osana kaupunkisuunnittelua ja julkista taidetta 

  • valmistelee valotaidefestivaalin toteuttamista osaksi kaupungin talvikauden kulttuuritarjontaa 

  • kartoittaa mahdollisuudet pysyvien valotaideteosten sekä varattavan valotaidetilan luomiseen 

  • varaa talousarviossa riittävät resurssit valotaiteen pitkäjänteiseen kehittämiseen 
     

Valotaiteen lisääminen on konkreettinen ja vaikuttava keino tehdä Rovaniemestä entistä elävämpi ja omaleimaisempi kaupunki."

Päätösehdotus

Kaupunginvaltuusto päättää lähettää aloitteen kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi. 

Päätös

Kaupunginvaltuusto päätti lähettää aloitteen kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi. 


Muutoksenhaku

MUUTOKSENHAKUKIELTO

Tästä päätöksestä ei saa tehdä oikaisuvaatimusta eikä kunnallisvalitusta, koska päätös koskee Kuntalain 410/2015, 136 §:n mukaan vain valmistelua tai täytäntöönpanoa.