Perustelut
Ella Keski-Panula ym. jättivät valtuuston puheenjohtajalle seuraavan aloitteen:
"Jos kulkee arjessaan lihasvoimin paikasta toiseen tai harrastaa esimerkiksi juoksua tai koiran kanssa ulkoilua, ei voi keväisin välttyä katupölyltä. Tänä vuonna kevät tuli aikaisin ja lumet sulivat vauhdilla, niinpä katupölykausikin alkoi varhain - ja pitkäänhän sitä kestikin. Etenkin kuivina, tuulisina päivinä aamu- ja iltapäiväruuhkan aikaan ilma on ollut paikoitellen sakeana katupölystä.
Iso osa katupölystä on autojen renkaiden jauhamaa asfalttia sekä talven aikana kertynyttä hiekoitushiekkaa. Etenkin nastarenkaat kuluttavat tien pintaa. Katupölyssä on paitsi hiekan ja asfaltin aineksia, myös raskasmetalleja ja mikromuoveja. Katupöly onkin ihan todellinen terveyshaitta. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan korkeat katupölypitoisuudet voivat aiheuttaa terveellekin ihmiselle ärsytysoireita, kuten nuhaa, yskää, kurkun karheutta sekä silmien kutinaa ja kirvelyä. Katupölyn vakaville vaikutuksille alttiita ovat hengityselin- ja sydänsairauksia sairastavat henkilöt, kuten astmaatikot sekä sepelvaltimo- tai keuhkoahtaumatautia sairastavat. Ja jokainen joskus katupölyssä lenkkeillyt varmaan tietää tunteen, kun silmissä on hiekkaa ja hampaissa narskuu ja se ei ole kovin miellyttävä tunne.
Tämän aloitteen allekirjoittaneet henkilöt esittävät, että Rovaniemen kaupunki edellyttää katujen puhdistusta viipymättä olosuhteiden sen salliessa ja että katujen puhdistuksessa käytettävää veden määrää lisätään, jotta puhdistuksen ollessa käynnissä ilmanlaatu säilyisi parempana."
Päätösehdotus
Kaupunginvaltuusto päättää lähettää aloitteen kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.
Päätös
Kaupunginvaltuusto päätti lähettää aloitteen kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.