Kaupunginhallitus, kokous 12.5.2025

§ 145 Yhteistyösopimus kumppanuuskaavoituksesta ja alueen varaamisesta, Porokulma

ROIDno-2019-1052

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Nicholas Coull, kaavasuunnittelija, nicholas.coull@rovaniemi.fi

Perustelut

Kaavoitus 13.8.2019/ kaavasuunnittelija NC:

Porokulmassa korttelissa 71 sijaitsevat kaupungin omistuksessa olevat tontit 4 ja 5, joissa vuokrasopimusten on määrä päättyä vuoden 2020 lopussa.Tontilla toimii kaksi erillistä pikaruokaravintolaa, McDonald’s ja Scanburger sekä taksiasema.  McDonald’sin ravintolarakennus on valmistunut vuonna -97 ja Scanburgerin rakennus vuonna -68. Suunnittelualueen keskeinen sijainti, voimassa oleva yleiskaava huomioon ottaen, mahdollistaisi kaupunkistrategian mukaisen maankäytön tehostamisen. Maankäytön ja asumisen toteuttamisohjelman 2017–2021 mukaan alueelle tutkitaan asuin-, majoitus-, toimisto- tai liikerakennusten sijoittamista. 

Suunnittelualueen asemakaava on vahvistettu 29.6.1997. Alue on voimassa olevassa asemakaavassa autopaikkojen korttelialuetta (LPA-3). Alueelle saadaan sijoittaa korttelialueiden autopaikkoja ja rakentaa liikerakennuksia erikseen osoitetuille rakennusaloille. Yleisiä pysäköintipaikkoja on
autopaikkamäärästä oltava vähintään puolet. Kaavaan on osoitettu molemmille liikerakennuksille rakennusalat. McDonald’s:n rakennusalan rakennusoikeus on 350 k-m² ja kerrosluku yksi (I). Scanburgerin rakennusalan rakennusoikeus on 250 k-m² ja kerrosluku yksi (I). Kaavaan on merkitty johtorasite alueen läpi kulkeville johdoille.

Lisätietoja:

kaavoituspäällikkö Markku Pyhäjärvi
puh 016 322 8927
etunimi.sukunimi(at)rovaniemi.fi

kaupunginarkkitehti Sipi Hintsanen
p. 050 5626314
etunimi.sukunimi(at)rovaniemi.fi

kaavasuunnittelija Nicholas Coull
p. 040 7665679
etunimi.sukunimi(at)rovaniemi.fi

 

Päätösehdotus

Esittelijä

Martti Anttila, toimialajohtaja, martti.anttila@rovaniemi.fi

Tekninen lautakunta päättää käynnistää asemakaavan ja tonttijaon muutoksen tutkimisen 1. kaupunginosan korttelin 71 tonteilla 4 ja 5, osoitteessa Poromiehentie 3. Asemakaavan muutoksessa tutkitaan alueen muuttamista asuin-, majoitus-, toimisto- tai liikerakennusten  alueeksi. Asemakaavan muutos kuulutetaan vireille sekä asetetaan valmisteluvaiheen kuulemista varten nähtäville.

Päätös

Tekninen lautakunta päätti yksimielisesti toimialajohtajan ehdotuksen mukaisesti.

Valmistelija

  • Pertti Onkalo, toimialajohtaja, pertti.onkalo@rovaniemi.fi

Perustelut

Kaupungin omistuksessa on liitekartan mukaiset korttelissa 71 olevat asemakaavan mukaiset tontit 4 ja 5 (Porokulma). Suunnittelualueen keskeinen sijainti, voimassa oleva yleiskaava huomioon ottaen, mahdollistaisi kaupunkistrategian mukaisen maankäytön tehostamisen. Alue on vapautunut pääosin käytöstä McDonald's:n siirtyessä Lampelan alueelle. Alueelta on purettu sillä sijannut liikerakennus.

Tekninen lautakunta on päättänyt käynnistää asemakaavan ja tonttijaon muutoksen alueella 20.8.2019. Asemakaavan muutoksessa tavoitteena on tutkia alueen asemakaavan mukaisen käyttötarkoituksen muuttamista asuin-, majoitus-, toimisto- tai liikerakennusten alueeksi.

Alueelle on laadittu osallistumis- ja arviointisuunnitelmaluonnos sekä tutkittu alustavasti eri kaavaratkaisuja.

Alueen kehittämisestä on käyty neuvottelumenettely kahden toimijan kesken alueen asemakaavan viemiseksi eteenpäin majoitustoiminnan kapasiteetin lisäämiseksi. Neuvottelujen tavoitteena on yhteistyön määrittäminen asemakaavamuutoksen luonnos- ja ehdotusvaiheen valmistelua varten sekä mahdollisen asemakaavamuutoksen mukaisen rakentamisen toteuttamisesta ja aikataulusta.

Esitykset alueen kehittämisestä on saatu RDS-Partners Oy:tä sekä YIT Oy:ltä. Saatujen esitysten perusteella on molemmilta toimijoilta pyydetty lisätietoja tavoitteista ja toteuttamisesta. Liitteenä on yhteenveto toimijoiden esityksistä.

Arvioinnin perusteella esitetään, että RDS-Partners Oy valitaan yhteistyökumppaniksi korttelin 71 tonttien 4 ja 5 kehittämiseksi. Perusteena on kaupungin tavoitteiden mukainen rakentaminen majoituskapasiteetin lisäämiseksi, hankkeen toteutuskelpoisuus sekä esitetty toteutusaikataulu. RDS Partners Oy:n tavoitteena on toteuttaaa alueelle n. 11.000 kem2 suuruinen hotellikokonaisuus, joka sisältää liiketiloja mm. taksiautoilijoille. 

RDS -Partners Oy:n kanssa laaditaan yhteistyösopimus asemakaavamuutoksen valmistelua varten sekä sovitaan alueen varaamisesta RDS -Partners Oy:lle tai perustettavan yhtiön lukuun.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Ulla-Kirsikka Vainio, kaupunginjohtaja, ulla-kirsikka.vainio@rovaniemi.fi

Kaupunginhallitus päättää hyväksyä oheisen luonnoksen yhteistyösopimuksesta ja alueen varaamisesta RDS-Partners Oy:lle tai perustettavan yhtiön lukuun.

Tiedoksi

RDS-Partners Oy, YIT Oy, Kaavoitus/Pyhäjärvi, Paikkatieto- ja tonttipalvelut/Björkbacka