Kaupunginhallitus, kokous 24.8.2026

§ 258 Kaupunginjohtajan tavoite- ja arviointikeskustelu

ROIDno-2018-3113

Valmistelija

  • Eeva-Maarit Kujala, kaupunginsihteeri, eeva-maarit.kujala@rovaniemi.fi

Perustelut

Rovaniemen kaupungin hallintosäännön 5 §:n 6. kohdan mukaisesti kaupunginhallituksen puheenjohtaja vastaa siitä,​ että kaupunginjohtajan kanssa käydään vuosittain tavoite-​ ja arviointikeskustelu kaupunginhallituksen hyväksymän linjauksen mukaisesti. Koska kaupunginjohtaja on aloittanut virassaan 3.8.2026, niin tämä keskustelu on luonteeltaan tavoitekeskustelu.

Hallintosäännön 152 §:n 5 momentin mukaan toimielin voi erityisestä syystä päättää,​ että asia käsitellään puheenjohtajan selostuksen pohjalta ilman viranhaltijan esittelyä. Toimielin voi tällöin päättää,​ että puheenjohtajan ehdotus on käsittelyn pohjana eikä vaadi kannatusta.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Susanna Viitala, susanna.viitala@rovaniemi.fi

Kaupunginhallitus päättää,​ että

  • asia käsitellään puheenjohtajan selostuksen pohjalta ilman viranhaltijan esittelyä,​ koska kyse on kaupunginjohtajaa koskevasta tavoite-​ ja arviointikeskustelusta ja että
  • puheenjohtajan ehdotus on käsittelyn pohjana eikä vaadi kannatusta.
     

Kaupunginhallitus käy edellä olevan kohdan 6. mukaisen linjakeskustelun kaupunginjohtajan kanssa käytävän tavoitekeskustelun pohjaksi ja sopii keskustelun järjestämisajan. Keskusteluun osallistuvat kaupunginjohtaja,​ kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja varapuheenjohtajat.

Päätös

Mikko Lindroos, Heini-Tuuli Onnela ja Marja Jalonen poistuivat kokouksesta kello 17:30 ennen tämän asiakohdan käsittelyä.

Mari Jolanki poistui kokouksesta kello 17:48.

Merkittiin tiedoksi kaupunginhallituksen käymä linjakeskustelu.

Puheenjohtaja päätti kokouksen kello 18:07.


Muutoksenhaku

MUUTOKSENHAKUKIELTO

Tästä päätöksestä ei saa tehdä oikaisuvaatimusta eikä kunnallisvalitusta, koska päätös koskee Kuntalain 410/2015, 136 §:n mukaan vain valmistelua tai täytäntöönpanoa.