Perustelut
Kaavoitus 13.5.2025/ kaavasuunnittelija NC:
Vireilletulo
Kaavoituspäällikkö on viranhaltijapäätöksellään 18.10.2024 (§ 24) saattanut vireille asemakaavamuutoksen laatimisen 2. kaupunginosan korttelissa 193 sekä virkistysalueella, osoitteessa Lampelankatu 2 ja 4. Asemakaavan muutos kuulutettiin vireille lehtikuulutuksella Lapin Kansassa 30.10.2024. Asemakaavan muutokseen on voinut tutustua 31.10.-13.11.2024 Osviitassa, kaupungin internetsivujen Kaavatorilla sekä kaupungin kaavoituksessa. Mielipiteitä nähtävilläpidon aikana ei saapunut.
Kaavaluonnos
Asemakaavan muutoksesta on laadittu 24.2.2025 päivätty kaavaluonnos. Kaavaluonnoksessa suunnittelualueen rakennetta, tonttijakoa ja käyttötarkoitusta on muutettu vastaamaan pelastuslaitoksen, ensihoidon ja sosiaalitoimen tarpeita vastaavaksi. Kaavaluonnoksessa korttelin 193 käyttötarkoitus muutetaan palo- ja pelastustointa palvelevien rakennusten korttelialueeksi (YP). Kerrosluku on kolme(III) ja rakennusoikeus 10 000 k-m². Lisäksi kaavaluonnoksesssa on huomioitu rata-alueen ylittävä kevyen liikenteen yhteys ja väyläviraston laitesuoja. Rakennusoikeus nousee alueella merkittävästi, n. 8383 k-m²:llä.
Valmisteluvaiheen kuuleminen
Voimassa oleva asemakaava ja asemakaavan muutosluonnos sekä kaava-alueesta laaditut selvitykset pidettiin valmisteluvaiheen kuulemista varten nähtävillä 27.2.-12.3.2025 palvelupiste Osviitassa, kaupungin internetsivujen Kaavatorilla sekä kaupungin kaavoituksessa. Valmisteluvaiheen kuulemisesta ja nähtävillä pidosta ilmoitettiin kuulutuksella Lapin Kansassa 26.2.2025 sekä kirjeillä naapureille. Nähtävilläpidon aikana saapui yksi mielipide sekä Lapin ELY- keskuksen jättämä lausunto. Palautteet ja vastineet löytyvät liitteenä olevalta vuorovaikutuslomakkeelta.
Valmisteluvaiheen kuulemisen jälkeen kaavaluonnokseen on tehty mm. seuraavia korjauksia: kaava-alueella olevan putkilinjan uusi sijainti merkitään rasitteella karttaan. ET-alueeksi merkityn tontin käyttötarkoitus muutetaan LR-alueeksi. Rakennusaloja laajennetaan hieman, jotta tontilla olisi hieman enemmän muuntojoustavuutta uuden paloaseman suunnitelmille. Pilaantuneita maa-alueita koskeva saa-merkintä muutetaan selvitystarvetta korostavaksi saa-1 merkinnäksi. Kerroslukumerkintää on muutettu ja rakennusoikeutta nostettu, jotta kaavamuutos sallisi pääkäyttötarkoituksen mukaisia tiloja myös kellarikerroksen tasolla.
Kaavoituksen esitys
Kaavoitus esittää, että 24.2.2025 päivätty ja 9.5.2025 korjattu kaavaluonnos hyväksytään jatkokaavoituksen pohjaksi ja ehdotus asemakaavan muutokseksi sekä tonttijako asetetaan julkisesti nähtäville.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Pertti Onkalo, toimialajohtaja, pertti.onkalo@rovaniemi.fi
Tekninen lautakunta päättää esittää kaupunginhallitukselle, että 2. kaupunginosan korttelin 193 sekä virkistysalueen 24.2.2025 päivätty ja 9.5.2025 korjattu asemakaavan muutosluonnos hyväksytään ja ehdotus asemakaavan muutokseksi sekä tonttijako asetetaan julkisesti nähtäville. Asiasta pyydetään lausunnot Neve Oy:ltä, Väylävirastolta sekä Lapin ELY-keskukselta. Hakijalta peritään kaavoituskustannuksina 6000 € sekä kuulutuskulut 300 €/ kuulutus.