Perustelut
Matti Henttunen jätti valtuuston puheenjohtajalle 14.11.2022 § 139 seuraavan aloitteen:
"Tänään talousarvioseminaarissa saimme kuulla kaupunginjohtajan näkemyksiä kaupungintalon remontin edistymisestä. Saimme kuulla mm. Heikki Luiron näkemyksen asiassa jossa kaupungintalo saataisiin käyttöön saneerattuna noin 10M
euron kustannuksella, joka on noin puolet tähän asitsista hankkeen kustannusarvioista. Entuudestaan tiedämme julkisen rakentamisen ongelmat jossa kustannukset tahtovat karata käsistä, joten pyydän että kaupungintalohankkeen vastuuhenkilöt kuuntelevat herkällä korvalla mitä rakentamisen ammattilaisella Heikki Luirolla on asiassa esittää.
Edellä esitetyn perusteella pyydän, että Rovaniemen kaupunki selvittää Heikki Luiron kanssa kaupungintalon hankkeen etenemismahdollisuuksia."
Vastaus valtuustoaloitteeseen
Kaupunginvaltuusto on päättänyt 15.5.2023 seuraavaa: Kaupungintalon korjaus toteutetaan vaihtoehdon 3 mukaisesti 30 miljoonalla eurolla vuosina 2024-2026 sillä perusteella, että valitulla vaihtoehdolla saavutetaan pisin elinkaari ja koska vaihtoehto on sisäilmaolosuhteiden korjaamisen suhteen varmin sekä taloudellisesti toteutettavissa. Lisäksi vaihtoehto 3 tukee henkilöstön työhyvinvointia ja mahdollistaa kaupunkilaisille ja asiakkaille monien palvelujen saatavuuden yhdestä toimipisteestä.
Peruskorjauksen toteuttaminen on nyt käynnissä valtuuston päätöksen mukaisesti ja Heikki Luiro toimii hankkeen toteutuksesta vastaavan tilajaoston puheenjohtajana.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Joonas Hänninen, kaupunginjohtaja, joonas.hanninen@rovaniemi.fi
Kaupunginhallitus päättää antaa valtuustoaloitteeseen esittelytekstissä kuvatun vastauksen.