Kaupunginhallitus, kokous 2.9.2026

§ 270 Valtuustoaloite: Työntekijöiden ja työyhteisöjen palkitseminen hyvin tehdystä työstä

ROIDno-2025-775

Valmistelija

  • Antti Määttä, henkilöstö- ja hallintojohtaja, antti.maatta@rovaniemi.fi

Perustelut

Jonna Parviainen ym. jättivät valtuuston puheenjohtajalle 24.2.2025 § 7 seuraavan aloitteen:

"Työntekijöiden ja työyhteisöjen palkitseminen hyvin tehdystä työstä

Hyvin tehdyn työn ja erinomaisen työsuorituksen tunnustaminen on keskeinen osa motivoivaa ja hyvin toimivaa työyhteisöä. Ehdotan, että Rovaniemellä otetaan käyttöön palkitsemisjärjestelmä, joka kannustaa ja palkitsee sekä yksittäisiä työntekijöitä että kokonaisia työyhteisöjä erinomaisesta suoriutumisesta. 

Esimerkkeinä tällaisesta palkitsemismallista voidaan mainita Lapin hyvinvointialueen Kiehinen ja aiemmin Lapin sairaanhoitopiirin Giisa. 

Ehdotan, että alueellemme luodaan vastaavanlainen palkitsemismalli, jossa: 

  • Palkitsemisen kriteerit ovat selkeät ja läpinäkyvät. 
  • Sekä yksittäiset työntekijät että työyhteisöt voivat saada palkitsemisen osana tunnustusta erinomaisesta suoriutumisesta. 
  • Palkitseminen voidaan myöntää esim. työpanoksen laadun, innovatiivisuuden, asiakaspalautteen tai muun mitattavan tuloksen perusteella. 
  • Palkitsemisen toteutus otetaan huomioon talousarviossa siten, ettei se vaaranna perustoimintojen resursseja, vaan toimii lisäkannustimena laadukkaan työn tekemiseen. 


Palkitseminen tukee paitsi työntekijöiden motivaatiota, myös organisaation toiminnan kehittämistä ja työhyvinvointia. Tällä aloitteella haluan varmistaa, että työntekijöiden panos ja sitoutuminen saavat ansaitsemansa tunnustuksen."

Vastaus valtuustoaloitteeseen

Kaupungin palkitsemisjärjestelmän kokonaisuus koostuu aineellisesta ja aineettomasta palkitsemisesta. Tärkeimpänä aineellisen palkitsemisen muotona on palkkausjärjestelmä, jossa sovellettavasta työehtosopimuksesta riippuen hyvistä työsuorituksista, monitaitoisuudesta ja hyvästä työn laadusta voidaan palkita työntekijöitä henkilökohtaisilla lisillä ja kertapalkkioilla. Henkilöstöä on palkittu kollektiivisesti kaupungin tarjoamalla joululounaalla ja pienellä joulumuistamisella (kahvipaketti ja suklaarasia) sekä virkistyspäivien muodossa.

Henkilökohtaisen lisän käyttäminen on vakiintunutta mutta kertapalkkioiden käyttämistä on mahdollista ja tarkoituksenmukaista lisätä. Kertapalkkioiden käyttämistä on pilotoitu mutta koko organisaatiossa niitä ei ole käytetty laajasti muun muassa siksi, että niiden laaja käyttäminen edellyttäisi budjettimäärärahojen lisäämistä. Henkilöstöohjelmassa on vuodelle 2026 asetettu toimenpiteeksi parantaa palkkausjärjestelmiemme läpinäkyvyyttä ja vahvistaa palkkauksen kannustavuutta. Käytännössä merkittävimpänä kehittämiskohde kannustavuuden osalta on juuri kertapalkkioita koskevan ohjeistuksen antaminen.

Myös aineeton palkitseminen on merkittävä palkitsemisen muoto. Tämä voi merkitä esimerkiksi kiittämistä ja julkisia tunnustuksia hyvistä työsuorituksista, vaativampien työtehtävien tarjoamista ja tukea osaamisen kehittämiseen.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Joonas Hänninen, kaupunginjohtaja, joonas.hanninen@rovaniemi.fi

Kaupunginhallitus päättää antaa valtuustoaloitteeseen esittelytekstissä kuvatun vastauksen.

Päätös

Kaupunginhallitus päätti yksimielisesti kaupunginjohtajan esityksen mukaisesti.

Tiedoksi

Jonna Parviainen

Muutoksenhaku

MUUTOKSENHAKUKIELTO

Tästä päätöksestä ei saa tehdä oikaisuvaatimusta eikä kunnallisvalitusta, koska päätös koskee Kuntalain 410/2015, 136 §:n mukaan vain valmistelua tai täytäntöönpanoa.